Temná hmota a energie    

   Důsledkem rozpínání vesmíru je úměrné zvětšování jednotek prostoru, času i všech sil. Od vzniku vesmíru se za každou kvantovou jednotku času zvětšily desetkrát - od vzniku vesmíru o 60 řádů.

Můžeme kupodivu jednoduše spočítat i celkovou dobu rozpínání vesmíru. V prvním přiblížení můžeme vyjít ze vzorce pro výstup tělesa nebo i energetického kvanta v gravitačním poli  T = c/G  , kde c je rychlost světla a G je vesmírná gravitační konstanta.

T =  4,496 * 1018  sec. =  143 miliard roků

   Do skončení rozpínání vesmíru se tedy velikost jednotek času, prostoru a všech sil ještě zvětší přibližně desetkrát a zabezpečí tak zastavení růstu vesmíru. Slovo přibližně používám proto, že výpočet by bylo zapotřebí provádět v rostoucích kvantových jednotkách času a prostoru, na což zatím neexistují pravidla, takže musíme používat naše dostupné konstantní jednotky času a prostoru a přihlížet k tomu, že jsme v necelé polovině rozpínající se hmotné části vesmíru. Postupně se uvolňující gravitace hmotných částic ve slunečních soustavách a galaxiích je hledanou temnou hmotou. Je jasné, že kopíruje struktury viditelné hmoty. Při našich výpočtech však může mást, že pozorujeme hmotné objekty z dávné doby, kdy měly mnohem menší gravitační sílu a porovnáváme je s gravitační silou současných těles v našem okolí bez příslušných přepočtových koeficientů.

    V souvislosti s uplatňováním symetrie musíme uvažovat levotočivá i pravotočivá UVE kvanta energie. Při vzniku vesmíru bylo levotočivých kvant energie o něco více v poměru 1 000 001 : 1 000 000. Levotočivá a pravotočivá kvanta energie spolu vzájemně reagovala a při rozpadu složených energetických kvant vytvořila postupně obrovské množství méněenergetických VVE kvant, tauonových, mionových a elektronových neutrin a fotonů. Základ hmoty však vznikl pouze z nezreagovaných levotočivých UVE kvant energie. Proto je v neutrinové a fotonové obálce hmotné části vesmíru nejméně o 9 řádů více neutrin a fotonů než atomů hmoty v celém vesmíru. Vzhledem k množství a vzdálenosti úvodních fotonů a neutrin od středu vesmíru jejich souhrnná gravitační síla několikanásobně převyšuje gravitační sílu hmotných částic ve vesmíru. To je ta téměř rovnoměrně rozprostřená temná energie vesmíru.

      Na rozhraní hmotné a neutrinové části vesmíru pak gravitační síla neutrin a volných fotonů z této části vesmíru způsobuje mírně zrychlené rozpínání hmotné části vesmíru v její blízkosti. Jde však o rozpínání ve spirále, která postupně během další otáčky vesmíru přejde do kružnice ve hmotné části vesmíru, ale i v neutrinové a fotonové obálce hmotné části vesmíru.