Slabá jaderná interakce

   S rozpínáním vesmíru klesala energie a teplota UVE kvant. V čase 10-35 sekundy  tedy v kvantovém čase 8 se při teplotě 1027 K začala z kvant základu gravitace odštěpovat pravo- a levotočivá kvanta s energií 1014 GeV, která se přichytávala k věnečkům kvant základu gravitace. To byly struny nejenergetičtějších bosonů zvané Higgsovy bosony.

    Higgsův boson je s klidovou energií 126 GeV/cnejenergetičtější z bosonů. Je tvořen věnečkem levotočivého energetického kvanta slabé jaderné interakce, který je navázán na věneček energetického kvanta základu gravitace. Higgsovy bosony vznikly jako první z bosonů a v nich se poprvé významně uplatnila gravitace vznikající hmoty. Higgsovy bosony ovlivnily gravitační a následně i další vlastnosti hmoty. Pravděpodobně existují dva odlišné Higgsovy bosony, protože na nejvyšší energetické hladině existují 2 odlišné kvarky top a bottom a je předpoklad, že rozdíly ve vnější struktuře kvarků (směr točivosti) odpovídají rozdílům v jejich vnitřní struktuře.

    Při dalším rozpínání a ochlazování vesmíru se Higgsovy bosony přeměnily na středně energetické bosony W+, W-, Zo a na tau neutrina a antineutrina, která vyrovnávala momenty hybnosti rozpínajících se strun.  Původní bosony W+ a W- a Zo byly energetickými strunami (jinak řečeno intermediálními částicemi) středně energetických kvarků charm a strange. Boson W+ je pravotočivá struna rotující spirálovitě v oblasti věnečku s klidovou energií 80,4 GeV/c2.  Boson W- je levotočivá struna rotující spirálovitě v oblasti věnečku s klidovou energií 80,4 GeV/c2.  Boson Zo s klidovou energií 91,2 GeV/c2 má nulový spin. Je přechodovým stavem bosonů W+- a kvarků, který umožňuje oddělení nebo přidání energie a vyrovnávání točivého momentu formou neutrin a antineutrin. Tyto bosony mají rozměr 10-18 metru. Ve vzdálenosti  10-15 metru  jsou již velmi slabé. Jejich síla, spočívající ve vzájemném  protínání drah těchto strun stačí na udržení gluonů silné jaderné interakce. 

   Každý z těchto bosonů W se vyskytuje v několika variantách. Všechny bosony W ve velmi krátké době 10-25 sekundy  oběhnou jednu  spirálu ve hmotné částici a jsou připravené interagovat  s další strunou jaderné interakce (dalším bosonem). Žádný z nich nemůže existovat samostatně, protože jsou stabilní pouze jako vázané ve hmotných částicích. Vysvětlení viz.později. Mají symetrickou vlnovou funkci a celočíselný spin. Mohou sdílet stejné kvantové stavy.

        Bosony slabé jaderné interakce také vytvářejí své indukované fotony. Tyto fotony jsou málo energetické a mají spirálovou dráhu a veliký dosah. Jsou to neutrina. V první fázi vývoje vesmíru při vzniku slabé jaderné interakce vznikala nejenergičtější tauonová neutrina,  při dalším rozpínání vesmíru  vznikala mionová neutrina a při stabilizaci elektromagnetismu elektronová neutrina.  

    Ještě jedna maličkost. Při výzkumu hmoty byly nejprve objeveny na jaderných vzdálenostech  10-15  metru gluony silné jaderné interakce, jejichž vazebná síla je v této vzdálenosti mnohem větší než síla strun bosonů W +- slabé jaderné interakce.  Proto vazebná interakce gluonů byly nazvána silná jaderná interakce a vazebná interakce bosonů W byla nazvána slabou jadernou interakcí. Na  vzdálenostech kolem 10-18 metru je však o několik řádů silnější vazebná síla strun bosonů W. Názvy však zůstaly zachovány.